Värvid pühademunadele otse loodusest

Tänane postitus on kõigile, kes sooviks nädalavahetusel mune koksida ilusate värviliste munadega, mille värv tuleks aga otse loodusest! Olen selle tarvis siin üksjagu katsetanud ja jagan teiega nii oma õnnestumisi kui ebaõnnestumisi. Annan soovitusi, mida tasub proovida ja mis on puhas ajaraiskamine! Postituse lõpus loosime ühele lugejale välja ka komplekti looduslikke toiduvärve.

 

munade värvimine

Sellel pildil on mõningad näited meie seni värvitud munadest. Lähenemine oli mul selline, et keetsin munad esmalt ära ja panin need siis kuumalt enne kokku segatud sooja värvilisse vedelikku seisma. Kohe terveks ööks. Mõnel puhul oleks võibolla parema tulemuse saanud, kui oleks värvivees juba keetnud mune, aga see on puhas oletus. Võtan nüüd kasutatud “värvid” ükshaaval ette:

* kurkum – imehea värvija, annab ilusa erkkollase tulemuse. Ettevaatust, määrib ka kõik muu ära, mille vastu läheb 🙂 Siiski tasub proovida!

* punane kapsas – suurim üllataja heas mõttes. Keetsin kõigepealt punase kapsa viilusid vees, mõnda aega kuni kapsas ise helesiniseks muutus ja kogu värv vette eraldus. Vaat selles vees mu muna terve öö seisiski ja hommikuks oli imeilus sinine! Tasub proovida!

* matcha tee – kui muna oli matchas mõned tunnid seisnud tundus, et sellest ei tule midagi huvitavat. Aga hommikuks, ennäe imet, oli muna saanud ilusa sooja rohekaskollase tooni. Tasub proovida! PS! Kasutaksin munade värvimiseks soodsamat, Hiina matcha teed.

* must looduslik toiduvärv (peen söe pulber) – muna seismisel söega segatud vees ei olnud mitte mingit erilist mõtet. Usun, et sama tulemuse saaks, kui see süsi vähese veega lahustada ja siis muna üle pintseldada. Peale pikka ligunemist oli osa söest siiski munale külge jäänud ja kui ma seda köögipaberiga õrnalt tupsutasin, ei tulnud see ka kuivatamisel maha. Et tulemus põnevam oleks, lisasin veidi toiduks mõeldud kullalehte. Meie suurema lapse lemmikmuna!

* Punane paprika – pettumus, tulemus sarnaneb tavalise pruuni koorega munaga. Paprika punasest värvist pole aimugi. Ei soovita!

* Peet – poole leotamise ajal oli muna erksamat lillat värvi, hommikuks oli tegu pigem pruunikaslilla värviga. Järgmisel korral jälgiksin mängu ja võtaksin varem välja. Tasub proovida! Ahjaa, värvi saamiseks lisasin kuuma vett riivitud keedupeedile ja jätsin riivitud peedi ka koos munaga ligunema.

* Spirulina pulber – täiesti mõttetu ettevõtmine, spirulina sügavast tumerohelisest värvist pole haisugi, tulemus on vaevumärgatav helehall. Kindlasti ei soovita proovida, see lusikatäis tuleb hoopis mahla sisse segada ja ära juua, sest niimoodi on sellest ütlemata palju kasu tervisele :).

* Pildilt puudub veel üks katsetus, mille tulemus ei olnud kiita, aga mis oli iseenesest huvitav. Nimelt tahtsin teha sinist muna ja valasin kuuma vee peale kassinaeri õitele. Teadsin juba varasemast, et need annavad kiiresti ilusat sinist värvi. Ja nii oligi. Aga kui ma õisi sinisest veest välja ei võtnud, siis lisandus sellesse hiljem ka kollast ja rohelist ülejäänud õite osadest ning vedeliku värv muutus pruunikaks ja koledaks. Valasin vee ära ja tegin uue. Seekord võtsin ilusa sinise värvuse saavutamisel kõik õied välja ja panin muna sisse. Mõne aja pärast, kui mulle tundus, et värvid ikka piisavalt munadele külge ei hakanud, meenus mulle, et kui ma mittelooduslike värvidega mune värvivedelikus hoides värvin, siis peab lisama ka veidi äädikat, et värv kinni hakkaks. Asusin siis igasse kaussi törtsu äädikat lisama. Kui ma kassinaerini jõudsin, siis juhtus selline keemiline reaktsioon, et äädika lisamisel muutus vedelik heleroosaks ja mõne aja pärast kadus värv praktiliselt üldse ära. Niisiis kassenaeri sinist värvi ei tulnud, aga pere noorematele liikmetele pakkus selline mustkunst põnevust ja seetõttu sai äädikakatset isegi korratud :). Nii et pole halba ilma heata!

Kirjuta meile, milliste põnevate vahenditega oled Sina oma pühademunad ilusaks saanud või milliseid variante proovida kavatsed? Kommenteerijate vahel loosime välja komplekti looduslikke toiduvärve!

Ilusaid kevadpühi soovides,

 

PS! Kui Sulle meeldis see postitus, siis liitu meie uudiskirjaga ja saad info uute postituste kohta oma mailile.

PS! Facebookis jälgib meid juba ligi 15 000 toidusõpra. Tule ka: Umamipood.

Advertisements

27 comments

 1. Triin

  Sibulakoored on aegumatu valik, millel on alati ilus ja üllatav tulemus!
  Samuti oleme proovinud ka kurkumit. Ja tahan nüüd peeti ja kapsast ka katsetada 🙂

 2. Diana

  Ilusad katsetused. Minu munad saavad pidulikuma rüü tükikese puvillapitsi ja sibulakoortega. Pühadelaual kindlasti ka vutimunad. Need on loodus ise nii ilusaks teinud, et mina ei raatsi ma käega seda ilu rikkuda. .)

  • Anonüümne

   Nnüüd võin muljeid jagada. Värvisid munakoorte ja puuvillapitsiga. Ühele munale istusin pitsi ja panin nii keema koos teistega, millel oli ümber mässitud nii pits kui noored. Suuremad üllatavad oli mässitud munad, neil jäi pitsimuster tume, ainult pitsiga mujal jäi aga muster hele. Aga armsad said kõik.

  • Diana

   Nnüüd võin muljeid jagada. Värvisid munakoorte ja puuvillapitsiga. Ühele munale istusin pitsi ja panin nii keema koos teistega, millel oli ümber mässitud nii pits kui noored. Suuremad üllatavad oli mässitud munad, neil jäi pitsimuster tume, ainult pitsiga mujal jäi aga muster hele. Aga armsad said kõik.

 3. Monika Maidle

  Mina olen siiani värvinud sibulakoortega ja lisanud ka tange. Tekivad ilusad täpikesed. Ja tasub proovida ka kohviga värvimist. Teha kange kohvi ja lasta 30 min tõmmata ja panna munad tõmmisesse ja keeta nagu ikka. Eelnevalt võib küünlaga erinevad mustrid peale joonistada, need kohad jäävad valged ja ülejäänud muna siis pruun. Aga võib ka nii, et munad mässida sibulakoorte sisse ja seejärel asetada kohvitõmmisesse, siis tuleb ka huvitav muster. Aga praegu sain häid ideid juurde ja katsetan kindlasti. Printsin juba välja 🙂

 4. Meeli

  Meil on Värvimiseks ikka klassikaline sibulakoor ja tangud. Aga nähes punase kapsaga värvimise tulemust…kindlasti proovime. Aitäh!

 5. Kadri

  Sibula koored..Kuigi on saanud kasutada ka näiteks sinililli. Selleks et ilusad lilled munadele jääksid, seome sinililled niidiga ümber muna-õis vastu koort. sinna ümber veel sibulakoori ja voilaa..ilus tulemus käes 🙂

 6. Ülle Raud

  Meie peres ikka ka sibulakoored au sees. Eelmisel aastal sai puuvillapitsi ka kasutatud koos sibulakoortega. Aga nüüd proovin kindlasti kapsaga. Oh üllatust! Tänan.

 7. Kertu

  Hea ülevaade! Kõige kindlam valik on ikka munakoored, kuid iga aasta proovime ka midagi uut Eelmisel aastal kinnitasime munale petersellilehti ja leotasime mune kohvis – ka ilus tulemus.

 8. Margit

  Minu meelest on ka vanad head munakoored üle prahi 🙂 Ühel aastal katsetasin munakoorte ja peedikeeduveega ja see tulemus oli fantastiline ning üks täpsustus veel: munad on alati juba pruunid mitte valged. Mulle lihtsalt meeldivad pruunid munad rohkem ja spetsiaalselt valgeid ei osta, et värvida. Peedikeeduvesi värvib muidugi ka potti päris kenasti,aga kes hilisemat küürimist ei pelga, siis soovitan katsetada. Munakoori tuleb muidugi panna ka ikka südamest nagu rosinaid Tootsi saia 😀

  • Maila

   Maila
   Olen värvinud sibulakoortega, punapeediga, ja kui on midagi rohelist nagu võilillelehti ja roheline tee tuleb ka selline rohekas. Ja sibulakoortega siis olen ka muna värviliste lõngadega katunud tulevd ka huvitavad.

 9. Haldjapiiga

  Katsetasin mina siis seda peedikeeduvett. Loomulikult omamoodi, toores muna ja sorts äädikat sisse ja keema. Hilisemat solgutamist ei võtaks vaevaks. Kuna muna oli pruun siis säärast kaunist lillat ei saanud. Vaevu värvus, ütleme, veel pruunimaks, valguse käes selline õrn lilla varjund peal. Ehk valge munaga vast tasuks proovida? Pruuniga oleks pettumus olnud, kui kogemata õrnal kraapimisel poleks peale tekkinud sellised abstraktsed heledad kujundid, mis olid palju heledamad algsest munapruunist. Sedasi tehes siis muna väga kuivatada ei soovita, muidu hõõrub värvi päris maha. Aga huvitav ja teistmoodi sai 🙂

  • umamiblogi

   Haldjapiiga, seda lugesin ma juba kuskilt ka, et lihtsalt kapsavedelikus keetmisega värv peale ei jää. Nii et tuleb ikka leotamisega jännata, et tugev värv saada 🙂

   • Haldjapiiga

    Ma lugesin tagantjärele, et liigse peedivees leotamise tulemusel tuli pruuniks-lillakas värviks, tundub, et keetmisel jõudsin just sellele tulemusele – liiga pruunikaslilla.
    Et jah, kapsaga ma pole isegi proovinud, aga tean siis ette, et keetma ei hakka.
    Selle aasta parim tulemus oli mul aga lilledega. Lillede ilus kollane-sinine jäi saamata aga kellukeste lillemuster jäi suurepäraselt munale.

 10. umamiblogi

  Munad on selleks aastaks värvitud-koksitud-söödud ja aeg auhind välja loosida! Loosiõnn naeratas seekord Margitile (kommentaar 16. aprillil lisatud)! Palju õnne! Palun võta meiega ühendust (info@umami.ee), et saaksime auhinna kättesaamise osas kokku leppida!

 11. E

  Proovisin punase kapsaga, aga sain sellised hallikassinised linnumunatäpilised munad. Keetsin u 45 min, aga kapsas ega vesi ei läinud üheski etapis siniseks, hoopis tume lillakas vedelik tuli. Hoidsin mune vedelikus päris kaua, u 20 tundi, aga siniseks ei läinud need ühelgi hetkel (kontrollisin aegajalt). Kuidas Sul punase kapsa vedeliku tegemine täpsemalt käis? Või on äkki tõesti kapsasortidel nii suur vahe ja oleneb, milline juhtub?

  • umamiblogi

   Oi kui kahju, huvitav tõesti, miks siis ei tulnud. Ma ei teinud küll midagi erilist, keetsin vaid kapsastest vee ja panin siis äska keedetud munad sellesse vedelikku seisma.

 12. Anu

  Sibulakoorte alla olen pannud kuuseokkaid ja sammalt, samuti kasutanud tanguteri. Ei tea kas kaaliumpermanganaat jätab ka valgele munale ilusa jume?

 13. Anonüümne

  Minul peedikeeduveega ka negatiivme tulemus, kapsast pole proovinud, imeilusad munad sain mustikatega ja naistepuna õitega

Kommenteeri...

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s